Početna strana > Hronika > Dmitrij Medvedev: Rusku ekonomiju ugrožavaju visoke cene struje
Hronika

Dmitrij Medvedev: Rusku ekonomiju ugrožavaju visoke cene struje

PDF Štampa El. pošta
subota, 12. mart 2011.

Cena električne energije u Rusiji raste pretećim tempom, što bi moglo da ima negativan uticaj na ekonomski rast zemlje, upozorio je danas ruski predsednik Dmitrij Medvedev na sednici prezidijuma Državnog saveta

Medvedev je ukazao da su cene struje od 2000. godine više nego utrostručene, i mada su i dalje niže nego u većinim zemalja sveta, "u slučaju da se nastavi rastuća tendencija, cena struje će do 2014. biti veća nego u SAD, Finskoj i mnogim drugim zemljama".
"Već sada za neke potrošače, prvenstveno za mali i srednji biznis, cena struje prelazi sve razumne granice", rekao je ruski predsednik i kao primer naveo Kursku oblast (zapad Rusije na granici sa Ukrajinom), gde su preduzeća u januaru plaćala oko 15 evrocenti za kilovatčas.
On je primetio da čak i u Italiji, koja među zemljama zapadne Evrope ima najveće probleme po pitanju električne energije, cena iznosi 11-11,5 evrocenti za kolovatčas.
Ruski predsednik je pretpostavio da je možda najspornija efikasnost regionalnih kompanija za prenos struje i upozorio da se ne sme dozvoliti tako visoki rast cena za potrošače, dodajući da takve mere, međutim, ne bi smele da uplaše investitore od ulaganja u elektroenergetiku.

Reforma ruskog elektro-energetskog sektora koja podrazumeva restrukturiranje kompanije "Jedinstveni energetski sistemi Rusije" (EES) i liberalizaciju cena, pokrenuta je početkom 2000. godine. Slobodna trgovina strujom počela je u Rusiji od januara 2007, ali se tada na slobodnom tržištu prodavalo tek pet odsto struje.
Od početka ove godine svi potrošači u Rusiji, sem stanovništva, kupuju struju po slobodnim cenama. Stanovništvo, koje u ukupnoj potrošnji učestvuje sa oko 20 odsto, struju će početi da plaća po novom sistemu tek od januara 2014. Delimična liberalizacija i demonopolizacija tržišta, međutim, kako navodi dnevni list "Vedomosti", nije rezultirala obećanim nižim cenama struje. Od 2007. slobodne cene na tržištu su u proseku porasle 2,5 puta, a tarife 1,5 puta, uglavnom zbog viših cena energetskih sirovina.

Skoro sniženje cena na ruskom tržištu se ne očekuje, jer elektroenergeski sektor očekuje građevinski bum, a investitori će nastojati da vrate svoja ulaganja.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner